Kedi ve Köpeklerde sık görülen 10 hastalık

tarafından ibrahim 10/12/2017 0 Yorumlar

En Çok Görülen 10 Ciddi Evcil Hayvan Hastalığı

Bu Makalemizde Kediler ve Köpekler için en sık karşılaşılan bazı hastalıklara değindik.

 

Kedi ve Köpeklerde Böbrek hastalığı

Böbrek hastalığı, yetişkin kedilerde yaygındır fakat aynı zamanda her yaştaki kedi ve köpeklerde görülür.Böbrek hastalığı olan kediler çoğu durumda birkaç yıldır sağlıklı tutulabilirken,normal köpekler daha çabuk etkilenebilmektedir.
Böbrek rahatsızlığı; Veterineriniz tarafından kedinizin yıllık tansiyon ve kan ölçümleri ile birlikte değerlendirilmelidir.

Kedi ve Köpeklerde Diyabet

İnsanlarda olduğu gibi, evcil hayvanlar da yaşlanma sürecinin bir parçası olarak şeker hastalığına yakalanabilir Kedi ve köpeklerde çeşitlilik, diyet ve egzersiz planıyla kontrol edilebilir, bazı hayvanların düzenli insülin almaları gerekebilir.


Kedi ve Köpeklerde Artrit:
Artrit genellikle yaşlı hayvanlarda sıklıkla olarak görülür. Sabahları düşük enerji, kanepede bir yerden bir yere atlamakda biraz isteksizdir. Veteriner hekiminiz, artritin birçok biçimini teşhis edebilir.
Eklemlerin ne kadar ciddi derecede şiştiğine dair makale önerisi mevcut olsa da, artrit için herhangi bir tedavi mevcut değildir, eklemler için ilaç takviyeleri ve akupunktur gibi tedaviler de vardır. Evcil hayvanlarınız için mümkün olduğunca egzersiz ve gezdirme aktiviteleri yaptırmalısınız.

Kedi ve Köpeklerde Pire ve kene kaynaklı hastalıklar:

Pire ve kene, evcil hayvan kürkünüzde kesinlikle istenmeyen konuklardır ancak bunlar sadece istenmeyen ürpertici taramalarından ibarettir.Bu minik yolcular, hem evcil hayvanlarda hem de insanlarda hastalıklara neden olabilecek ciddi mikroplara sahip olabilirler. 
kedilerinizi, köpeklerinizi sağlıklı tutun. Aylık bir topikal pire önleyici ilaç kullanın, düzenli vakum uygulayın. Diğer hayvanlarla oynadıktan sonra veya çimenli tarlalarda evcil hayvanınızı ve kendinizi her zaman kontrol edin

Kedi ve Köpeklerde Kuduz: 

Kuduzlar, Eski Yeller'deki ses yalıtımı sahnesinde ünlü hastalardır.
Neyse ki, son yıllarda kuduz aşısının yaygın şekilde kullanılması Dünya üzerinde evcil hayvanlarda görülme sıklığını oldukça düşürmüştür. Hayvan popülasyonlarında kuduz her zaman ölümcül olduğu için, evcil hayvanlarınızın kuduz aşılarının güncel olduğundan emin olmak önemlidir.

Kedi ve Köpeklerde Distemper Gençlik Hastalığı:

Distemper virüsü ve hastalığı köpeklerin ve köpek yavruları için trajik ve ölümcül bir hastalıktır. Aşılama için çok genç yavrular ve aşı yapılmamış köpekler en savunmasız olan hedeflerdir. Belirtileri,
Burun akıntısı ve yüksek ateşle ile birlikte yüksek mortaliteye sahiptir ve enfeksiyondan sonra hayatta kalan nadir köpekler sıklıkla nöbetler ve sertleşmiş pençe pedleri gibi görülür ve uzun vadeli etkilere sahiptir.

Kedi ve Köpeklerde Parvovirus: 

Genellikle "parvo" olarak adlandırılan bu virüs, aşılanma oranlarının düşük olduğu ülkenin bazı bölgelerinde oldukça yaygındır ve kedilerde ve köpeklerde görülebilir (hastalık çapraz türlere yayılmaz) .Parvo en sık olarak yavru köpek ve kedi yavrularını etkilemektedir.Parvovirüsden sağ kurtulanların çoğu, uzun süreli etkilere sahip değildir.
Mobilite oranı, semptomların sahibi tarafından yakalanma hızına ve bir veteriner hekim tarafından ve evcil hayvanların bağışıklık sisteminin gücüne göre değişir.

Kedi ve Köpeklerde Diş Hastalıkları: 

Herkes kokan "köpek nefesini" az çok bilir fakat kokuşmuş bir ağız şaka yapmaz.Kedi ve köpeklerde de diş taşı diş eti hastalığına ve profesyonel bir dişçilik temizliği gerektiren oyuklara neden olabilir Diş hastalığı "petiniz" henüz yavru iken, dişlerini fırçalamanın tımar rutininizin normal bir parçası olduğunu ve evde beslenen hayvanınızın da aynı sizin yaptığınız gibi diş temizliği ve bakımına ihtiyacı olduğunu unutmayınız.

Köpeklerde Heartworm: (Kalp Solucanı)

Heartworm, sivrisinekler tarafından yayılmış bir hastalıktır ve genel olarak dünyanın çoğu ülkesindeki köpeklerde görülmüştür, kediler de hastalığa yakalanabilir. Köpeklerde Kalp Kurdu Hastalığı HW (Heartworm) Hastalığa neden olan parazit Dirofilaria immitis'dir. Enfeksiyon köpeklerde yeterince erken yakalanırsa tedaviye yanıt verme oranı yüksektir. Evcil hayvanımızım kalbini potansiyel olarak ölümcül solucanlardan uzak tutmanın en iyi yolu, veteriner hekim tarafından öngörülen  koruyucu önlemlerdir.


Kedi ve Köpeklerde Obezite:

Evcil Hayvanlarımız için belkide en tehlikeli hastalıktır. Ne yazık ki kilolu hayvanlar kalp rahatsızlığı, diyabet, artrit ve erken ölümle daha yatkındır. Altta yatan hastalık veya yavaş metabolizmadan kaynaklı Obezite için hızlı bir düzeltme yoktur, ancak tıpkı bir insan diyetinde olduğu gibi beslenme ve egzersiz için veteriner hekiminize danışın. Piyasada kaynağını bilmediğiniz ucuz mamalardan uzak durunuz. 
Köpeğinizin günlük olarak yatmadan önce gezdirmeyi, kediğinize lazer işaretçisi ile beş dakikalık bir egzersiz vermek obezitenin önlenmesinde etkili dahi olabilir. Unutulmamalı ki evcil hayvanlarımızı obeziteye sürükleyen en büyük etkenlerden birisi düzensiz besleme ve tahıl içerikli tek düze yemek alışkanlıklarıdır.
Kilosu normal olan kedi ve köpeklerinizde dahi yılın belli zamanlarında diyet içerikli protein oranı yüksek kedi ve köpek maması takviyesi yapmanızı öneririz.

Ayrıca Petinizin Obeziteye giden yolda aşırı kilo almaya başladığını düşünüyorsanız mutlaka veterinerinize başvurup, önerdiği diyet programını takip etmeniz gerekecektir. 

 

Yorum Yaz