Kedi Maması

tarafından ibrahim 12/06/2017 0 Yorumlar

Merhabalar,

Bu yazımızda özellikle kedi maması seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalara değinerek başlayacağız.

 

Özellikle daha önce kedileriniz için yiyecek satın almadıysanız ve bu konuda tecrübeniz yoksa kedi maması alımında sorun yaşıyor veya kafanız karışmış olabilir. Kedinize doğru gıdayı vermek sağlıklı ve mutlu kalmasını sağlayacaktır. Bu yüzden kedi maması almadan önce kedi maması paketlerindeki içeriklerine göre kedi mamanızı seçebilirsiniz. Ayrıca kedinizin türüne ve yaşına göre kedi maması seçebilir, böylece gelişmek için gereken besin maddelerini ve enerjiyi almasını sağlayabilirsiniz.

 

KEDİ MAMASI PAKETİ ÜZERİNDEKİ BİLGİ ETİKETLERİNE GÖRE MAMA SEÇİMİ;

 

Et temelli proteini kontrol edin. Kediler omnivorlardır (hem et hem de otla beslenen canlılar) ve gelişmek için ete dayalı proteine ihtiyaç duyarlar. İlk maddenin tavuk, ton balığı, sığır eti veya hindi eti gibi olduğunu teyit etmek için kedi mamalarındaki içerik listesini kontrol edin. İyi kedi maması, ilk madde olarak belirli bir eti listeler.

 

Etikette sadece "et" veya "et ürünü" yazıyorsa, çok yüksek kalitede olmayabilir. Gerçek et yerine et türü katkı maddelerinide barındırabilir. Hayvansal proteinin türünün etiket üzerinde belirtildiğinden emin olun.

 

Yiyeceklerde yüksek kalitede tahıl arayın. Çoğu kedi maması, mısır, arpa veya buğday gibi tahıllar içerecektir. Bu tahıllar kediler için karbonhidrat sağlar; bu da onlara enerji verir. Yiyecekteki ilk beş içerik önce et ve ardından tahıl olmalıdır.

Kediniz alerjiye eğilimli ise, mısır, soya veya buğday gibi tahıl içeren yiyeceklerden kaçının. Bu tahıllar kedilerde alerjilerini tetikleyebilir.

 

Torain ve arachidonic acid içeriğini kontrol edin. Bu maddeler hayvansal yağlardır ve kedinizin sağlığını korumak için çok önemlidir. Kedi maması yüksek kaliteli et içerikli ise, taurin ve arasidonik asit içermelidir.

Kedi maması, taurin veya arasidonik asit içermezse, muhtemelen hayvan protein kaynaklarını içermez. Hayvansal protein kaynakları yerine bitki kaynaklı kedi mamalarından kaçının.

 

Yiyeceklerde vitamin ve minerallerin bulunduğunu teyit edin. Yiyeceklerde A vitamini, B vitaminleri, C vitamini, folik asit ve vitamin B12 gibi vitaminleri arayın. Bu vitaminler, kedinizin sağlıklı kalması için gereklidir. 
Kaliteli kedi mamalarında Kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, sodyum ve çinko gibi mineraller de kedi mamalarında bileşen olarak listelenmelidir. Bu mineraller, kedinizin sağlıklı eklemleri, kemikleri ve dişlerini korumasına yardımcı olur.

 

Kedi Mamalarındaki yan ürünleri kontrol edin. Kedi mamalarının çoğu hayvansal yan ürünleri içerecektir. Yiyecekler yüksek kalitede ise, karaciğer ve akciğerler gibi hayvan yan ürünleri içerebilir. Kedilerin tüketmesi için bunlar iyidir. Düşük kaliteli gıdalar, kedilerin sindireceği yan ürünlere sahip olabilir. Düşük kaliteli kedi mamalarından çok sayıda yan ürün içerenleri kullanmaktan kaçının. 
Yan ürünler, kedi mamalarında en son veya en yakın görünmelidir. Bu, kedi mamalarının çoğunlukla yüksek kaliteli protein, yağ, vitaminler ve minerallerden oluşmasını sağlayacaktır.
Bazı kedi maması markaları, "hayvansal karaciğer veya akciğerler" gibi yan ürünleri listeleyebilir, diğer markalar sadece "hayvansal yan ürünler" diyebilirler.

 

Kimyasal maddeler, katkı maddeleri ve koruyucular içeren yiyeceklerden kaçının. Kedi mamalarının BHT, BHA, etoksikuin ve propil galat gibi kimyasal koruyucular içermediğinden emin olun. Malzemeler listesinde yüksek koruyucular veya katkı maddeleri bulunan kedi mamalarından kaçının. Bu gıdalar genellikle kedinizin tüketmesi için ya çok düşük kaliteli veya güvenli değildir. 
Katkı maddeleri, koruyucular veya dolgu maddeleri içeren kuru kedi mamalarına özellikle dikkat edin. Düşük kalitede kuru kedi maması, çoğu kez% 50 dolgu maddesi ya da katkı maddesidir; bu, kedinize fazla besin ya da enerji vermez.

 

Son olarak gıdaların paketlerinde Gıda ve Tarım Bakanlığı veya yetkili sağlık kuruluşundan onayı arayınız.

Petsho Zoo

Yorum Yaz