Kedi Maması Tavsiye

23/11/2017 0 Yorumlar

Uzmanlar Tarafından Önerilen; Kedi Maması Hakkında Bilmek İsteyebileceğiniz 6 Önemli Tavsiye

Kediğiniz tıpkı ailenizin herhangi bir üyesi gibi onun için satın aldığınız gıdalar da dahil olmak üzere sağlığı için en iyi seçenekleri seçtiğinizden emin olmak istersiniz. 
Ancak çok sık şekilde evde ev yemekleri ile beslenen hayvanlar  ve mağaza raflarında çok fazla çeşit olması nedeniyle evcil hayvan sahiplerinin kafası kolayca karışabilir.

Kediniz için besleyici bir diyet, göründüğü kadar zor değildir. Profesyonellerden gelen bazı ipuçları, yaygın bazı hataları önlemenize yardımcı olabilir.

 

1. Kedi Maması için En iyi protein türü diye bir şey yoktur.

 

Kedilerin hayvan proteinlerine, yağlara ve diğer vitamin ve minerallere ihtiyacı var - ve bu besleyicileri birçok farklı kaynaktan alabiliyorlar. Ticari kedi mamalarındaki protein, tavuk, kümes hayvanları, sığır eti, kuzu, balık, karaciğer veya etten veya tavuk "yan ürünlerinden" gelebilir; bunlara "yemek" denir.

Gıda alerjisi olmayan sağlıklı bir kedi için  bu maddelerin herhangi birini (yaş ya da kuru formda) iyi birer seçim demektir.

Belirli maddeler hakkında endişelenmek yerine, bir besinin beslenme garantisini arayın. Etiketinde, TC. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı onaylı veya ithal kedi mamalarında  Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Birliği (AAFCO) tarafından yapılan testlerin ürünün "eksiksiz ve dengeli bir beslenme sağladığını" gösterdiğini veya "AAFCO Kedi Yemi Besin Öğeleri Profilleri tarafından oluşturulan beslenme düzeylerini karşılayacak şekilde formüle edildiğini" belirtmelidir. 
"Bu ifadelerden birine sahip olmayan gıdalar (veya muameleler), kedinizin ana yemeği olmamalıdır.

2. Kedi Mamalarında Yan ürünler sanıldığı kadar kötü değil.

 

Bazı markalar gıda ürünlerinin daha iyi olduğunu iddia ederler çünkü hayvansal yan ürünler yoktur ibaresi görürsünüz. Bu maddeler hayvansal karkasların parçalanmış parçalarıdır ve boyun, ayak, bağırsak ve kemik içerebilir.

Ancak Amerikada ki bazı gıda bilimciler ve veterinerlere göre, "Ancak aslında yan ürünlerin kullanılması konusunda büyük bir fanatiğim" diyor. "Düz etten daha fazla besin maddesi var. Tavuk yan ürününde, örneğin tavuk göğünde sadece protein yerine A vitamini, D vitamini, çinko ve bakır gibi şeyleri alırsınız. "

 

3. Etçil Kedilerimizin bile kedi mamaları içerisinde karbonhidratlara ihtiyacı vardır.

 

Kedi mamalarındaki tahıllar ve diğer karbonhidratlar çok iyi diye bir kural bulunmuyor.

Gürcistan Üniversitesi'nden bir veteriner beslenme uzmanı olan Sherry Sanderson, "Ancak kediler yani gerçek etoburlar için bile karbonhidrat tüketimi kötü olduğu anlamına gelmez" diyor. Son 10 yılda kedilere yönelik düşük karbonhidratlı diyetler konusunda bir artış gözlendi uyarmadan da geçmiyor. Diyetisyenlerin söylediğine göre, düşük karbonhidrat genellikle yüksek yağ anlamına gelir, bu da evcil hayvanların obez olma ihtimalini ve şeker hastalığını artırabilir.

Bir başka popüler evcil hayvan maması efsanesi: Tahıllar, sadece gerçek besleyici içermeyen "doldurucu" maddelerdir. Sanderson, "Tahıllar köpeklerin, kedilerin ve insanların ihtiyaç duyduğu çok miktarda besleyici madde sağlıyor" diyor.

Kedilerinizin tahıllara karşı alerjisi olduğundan endişeleniyorsanız, tamamen çaresiz değilsiniz - bazı kediler olabilir, ancak çoğu değildir. Aslında, hayvan proteinlerine karşı alerjik olmaları daha yaygındır.

4. Farklı yaşlardaki kedilerinizin farklı besinlere ihtiyacı bulunur. Yaşa göre kedi maması seçiminin önemi;

 

Kedi yavrularının, beyin ve göz büyümesi için önemli olan bir tür sağlıklı yağ olan dokosaheksaenoik asit (DHA) gerekir. Veterinerler, "Bir ürün omega-3 yağ asitleri içeriyorsa, içerdiği türünü bulmak için daha yakından inceleyin" diyor. Keten tohumları gibi bitki esaslı omega-3s DHA için iyi kaynaklar değildir.

Veterinerler, yetişkin kediler için, balık yağı olan ve bunlara DHA veren ve aynı zamanda iltihabı da azaltan gıdaları ve sağlıklı bağırsak bakterilerini besleyen probiyotikleri önermektedir. Kediler, yaşlandıkça, daha fazla yağ gibi farklı besin maddelerine ihtiyaç duyuyorlar. Kediniz 7 yaşına geldiğinde, üst düzey bir formüle geçip geçmeyeceğini öğrenmek için veterinerinize sorun.

5. Pahalı Kedi Mamaları her zaman kediniz için daha iyi bir seçenek anlamına gelmez.

 

Avrupa Veterinerler Derneğinin önerisi, fiyat baz alınarak kedi maması satın almak yerine, evcil hayvan gıda şirketlerinin etik ve imalat uygulamalarını araştırmanızı öneriyor. Kendi üretim tesislerine sahip olan ve yaptıkları iddiaları desteklemek için diyetlerinde araştırma ve arge yapan markaları öneriyorlar.

"Bir şirket Evcil Mama satışından çok para kazanıyor ancak kaliteden ziyade hepsini reklamcılık sayesinde kazanıyorsa ve hiçbir araştırmaya katılmıyor - ya da geliştirdiği mamalarda yan ürünler veya tahıllar vermiyorsa bu tür markalardan uzak durulmasını öneriyor.

FDA tüm evcil hayvan mamalarını düzenler ve markaların ABD'de satılmak için belirli standartları karşılamasını ister. Aynı şekilde yerli ürünlerin firmalarında belli kuruluşlardan izin alması gerekiyor. Yine de "genelde gerçekten ucuz mamalara daha temkinli yaklaşılması gerektiğini unutmayınız.

6. Kedileri Çok Fazla Beslemenin Zararları

 

Günümüzde Aşırı ve düzensiz besleme, kedilerde ve köpeklerde gördüğümüz bir numaralı sorundur

Evcil Hayvan Obezite Önleme Derneği'ne göre, Amerika'daki kedilerin yaklaşık% 58'i aşırı kilolu. Kedilerimizin kilo problemleri yaşama şansları kısmen köpek arkadaşları kadar fazla egzersiz yapmadığı için köpeklerden daha yüksektir.

Veterinerinizden, evde beslenen hayvanınızın her gün kaç kalori tüketmesi gerektiği konusunda tavsiyeler alınız ve bu tavsiyeler ışığında kediler için almış olduğunuz mama etiketlerini kontrol edin. Ve kedinizin bütün gün yetecek bir yığın yiyecek bırakmadan önce iki kere düşünün. Bu, bazı titiz kediler için işe yarayabilir, ancak diğerleri gerekenden fazlasını yiyecektir. Eğer imkanınız var ise, gıdayı günde iki porsiyona bölün.


Petshop Zoo editörü tarafından tavsiye niteliğinde internetden derlenmiş makalelerden yararlanılarak hazırlanmıştır.

Petshop Zoo @2017

Yorum Yaz