Kedi Sahiplenmek

tarafından ibrahim 25/11/2017 0 Yorumlar

Bir yavru kediye sahip olmak dışarıdan çok güzel gözüküyorsa da sorumluluğu çok ağır bir iştir.

Annesi tarafından bırakılan yalnız bir yavru kedi görüldüğünde gidip hemen almak yerine bir iki saat gözlem daha sağlıklı olacaktır. Çünkü annesinin bıraktığından emin olmadan alınan her yavrunun yaşama ihtimali biraz daha düşer. Anne kedinin yerini ve görevlerini ne kadar üstlenirseniz üstlenin yine de anne bakımı en doğru bakımdır. Özellikle sadece güzel ve küçük diye annesi olan bir yavruyu almak yapılabilecek en büyük yanlıştır. Yavrular hiçbir zaman yavru kalmazlar, büyüdükleri zaman da sorumlulukları size ait olur ve yavru kedi bakımı gerçek anlamda bebek bakımı gibidir.

Yavru Kedi BeslerkenYavru kedinin öksüzlüğünden emin olunduktan sonra yapılması gereken ilk iş ne kadarlık olduğunun tespitidir. Eğer yeni doğansa gözleri henüz açılmamış demektir. Hemen vücut sıcaklığını yükseltmek için bir battaniye altına el yakmayacak şekilde sıcak su torbası konulmalı ve yavru oraya bırakılmalıdır. Diğer önemli unsur da beslenmedir. İnternette bulunan onlarca yanlış tavsiye arasında boğulmak gayet normaldir. Bir yavru kediye inek sütü vermek çok yanlıştır ne kadar sulandırılmış olursa olsun inek sütü ishala sebep olacaktır. Onun yerine keçi sütü daha sağlıklıdır.

 

Daha sonrasında herhangi bir petshop veya veteriner kliniğinden edineceğiniz yavru kediler için üretilen süt tozlarından satın almalısınız. Her ne kadar şiringa da beslenme konusunda işe yarasa da çok cüzi fiyatlarla bile biberon setleri mevcuttur. Kedinizin daha rahat bir beslenme şekline sahip olması için onlardan edinmek en mantıklısıdır. Kedinizin ne kadar uzun süre aç olduğunu düşünürseniz düşünün süt tozunun üzerinde bulunan ölçeklendirme ile besleyin. Gece dahil 2 3 saatte bir az miktarda yedirmeyi ilk haftalarda ihmal etmeyin.

Kaka çiş ve temizlik konusu da yavru kediler için hayati önemi olan bir diğer konudur. Dışarıdan aldığınız kedinin durumu ne kadar kötü olursa olsun çok küçük bir yavruyu hemen yıkamak pek akıllıca değildir. Onun yerine bebekler için kullanılan alkolsüz ıslak mendiller ile bir temizlik sağlanmalı ve kurulanmalıdır. Kaka yapmayı annesinden öğrenememiş kadar küçük yavrular içinde nemli bir pamukla annesinin yalamasını taklit eder şekilde yavaş ve tahriş etmeden birkaç defa silinmesi çişini yapmasını sağlayacaktır.

 

 

Kakasını yapması için aynı zamanda karnına da masaj yapmak gerekebilir. Bir ay kadar bu şekilde beslenmelerden sonra 2 3 saatte bir bu işlem devam etmelidir. 4 hafta sonrasında artık kendi başına tuvaletini yapmaya başlayacaktır. Bu kez de tuvalet eğitimi için emek vermeniz gerekecektir.

Yorgun argın eve geldiğiniz bir gün sizinle oyun oynama isteğiyle üzerinize atladığı zaman tüm bunlara değmiş olduğunu göreceksiniz.

Tuğba Gazi

Petshop Zoo 

Yorum Yaz