Köpek Sağlığı ve Beslenme

tarafından zooadm 11/07/2017 0 Yorumlar

Sağlıklı bir Köpek için Mama nasıl olmalıdır?

 

Köpeğinizin size emanet ve evcil hayvanınız için en iyisini istiyorsanız. Evcil hayvanınızın sağlığının büyük bir kısmı, yediği gıdaya göre belirlenir. Bununla birlikte, piyasada çok fazla köpek maması seçeneği olan, köpeğiniz için en iyi mama olarak hangisini seçeceksiniz? 
Evcil hayvanınızı neyin besleyeceğine karar vermenizde size yardımcı olacak bazı basit kurallar vardır. Bize göre "en iyi" köpek maması tabirinin yanlış olmasına rağmen, kesinlikle bazıları beslenme açısından diğerlerinden daha iyidir.

Köpeğinizin Diyet İhtiyaçlarını İyi Belirlemelisiniz!

 

Evde beslenen hayvanınızın yaşını ve etkinlik düzeyini göz önünde bulundurun. Evcil köpekleriniz için enerji ve beslenme ihtiyaçları; büyüme, aktivite, üreme durumu ve yaş gibi birden fazla faktöre dayanır. 
Hayvan yemi hayvanın belirli yaşam aşamalarında beslenmeye yöneliktir. Genç büyüyen bir yavru köpek, eski bir evcil hayvandan daha fazla kaloriye ihtiyaç duyacaktır. 
Hamile ya da emziren bir köpeğin aynı zamanda spayed ya da kısırlaştırılmış muadili daha fazla kalori almalıdır.

 

Köpeğinizin beslenme ihtiyaçlarını belirleyin. 

 

Evcil hayvanınızın kalori ihtiyaçlarını düşünmelisiniz, ancak bu kalorilerin hepsinin sadece bir tür besin maddesi, örneğin sadece protein veya sadece karbonhidratlardan kaynaklanmaması gerektiğini de unutmamalısınız. Örneğin, kalorilerin% 20-25'lik protein aralıkları, büyüyen veya yetişkin köpekler için yeterlidir.


Evde beslenen hayvanınız bir bel görebileceğiniz sağlıklı bir vücut koşulunu koruyorsa ve kaburgaları elinizle düz bir şekilde hissediyorsa, bu, evcil hayvanınızın iyi durumda olduğunu gösterir. Evcilınız olması gerekenden ağırsa, kalorileri bir ay boyunca% 10-25 oranında kesin ve daha sonra yeniden değerlendirin. Evcilınız çok ince görünüyorsa, kalorileri% 10-25 artıracak ve ne olacağını göreceksiniz. İstenilen vücut koşulu sağlandıktan sonra beslenen miktarı azaltın.
Köpeğinizi çok fazla kalori ile beslerseniz, yağ, protein veya karbonhidrattan kalori olsun, vücudundaki aşırı kaloriyi saklar.


Köpekler diyette yüksek miktarda yağ (ve bazen de protein) bulunan pankreatit gelişebilirler. Yağ, konsantre bir enerjidir. Düşük yağlı kuru köpek maması,% 6-8 yağa sahipken, daha yüksek bir yağlı diyet% 18 yağ oranına kadar yükselebilir.

 

​Veterinerinize evcil hayvanınızın diyeti hakkında konuşun.

 

Evcil hayvanınızın mevcut sağlık durumuna göre hangi tavsiyeler alabileceğiniz hakkında veterineriniz ile görüşünn. Köpeğiniz diyetten (şeker hastalığı, böbrek hastalığı, pankreatit, gıda alerjisi vb.) Etkilenen belirli bir sağlık problemi yaşarsa, veteriner hekiminiz size göre seçenekleri tartışır ve evcil hayvanınız için bir plan geliştirir.


Gıda alerjileri ile ilgili olabilecek deri ve kronik ishal ile ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışın. Köpeklerde ishal, çeşitli nedenlere (iç parazitler, bakteriyel enfeksiyon) sahip olabilir, ancak besin kesinlikle büyük bir etkendir.
Normalde yiyip davranan bir evcil hayvanda bir gün içinde kendini düzelten ara sıra gevşek dışkı genellikle endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, ishali olmayan ve / veya başka hastalık belirtileri olan ve uykusuzluk ve iştah azalması gibi ishalden oluşan bir hayvan üzerinde araştırma yapılmalı ve diyet değişikliği bu vakaların yönetiminin bir parçası olmalıdır.

Mevsimlere göre değişmeyen kronik kaşıntılı cilt bir gıda alerjisi ile ilişkili olabilir. Ticari olarak hazırlanmış diyetler veya tavsiye edilen diyet formülasyonlarnı bir veterinere veya beslenme uzmanına danışmadan kullanmayınız.

 

Yorum Yaz