İnsanlar ve Köpekler

tarafından ibrahim 25/11/2017 0 Yorumlar

Bu Öyle bir dostluk ki 12 bin yıldır devam ediyor, insanlar ve köpekler.

Bu dostluk kimi zaman avlanma konusundaki dayanışma ile verilen yemek artıkları ile köpeklerin insanları saldırılar konusunda, büyük hayvanlar ve doğal afetler konusunda uyarmaları ile pekişti. Günümüzde köpek sahiplenmek oldukça yaygın olmakla beraber, sahiplenilen köpeğin sorumluluğunun ağır gelmesi sonucu onları sokağa yani ölüme terk eden insan sayısı da gayet fazladır.

 

  Bu konuda bir karar verip köpek sahiplenmeden önce, insanlar kendilerini hayatlarını ve bu sorumluluğa olan yatkınlıklarını ölçüp tartmalıdırlar. Köpek sahiplenmek demek ona bir ev sunmak ve ailenin bir bireyi yapmak demektir. Ona ait bir  alan düzenli yemek saatleri düzenli yürüyüş saatleri ve paylaşılan anlar aksatıldığı an sahiplenmiş olduğumuz köpek psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Köpekler alışmış oldukları düzenin sekteye uğramasıyla sağlıklarını kaybedebilecek kadar hassas canlılardır. Bir köpeğe sahip olmak demek 12-14 yıl hatta iyi bir bakım ile 17 yıla kadar sürecek bir dostluğa başlamak demektir. Köpekler de diğer evcil hayvanlar gibi düzenli veteriner kontrolüne götürülmelidir.

Gençlik hastalığına ve birçok hastalığa karşı aşılanmalıdır. İç dış parazit kontrolleri düzenli yapılmalı ve vücudundaki en ufak değişiklik dahi gözlemlenmelidir. Köpeğinizin tasmasında muhakkak adınız soyadınız iletişim numaranız ve adresiniz bulunmalıdır. Herhangi bir kaçma veya kaybolma durumunda size ulaşılması bu şekilde kolaylaşır. Aksi halde barınağa teslim edilen hayvan birçok köpek ile aynı ortamda bocalar ve sağlığı bozulur. Daha ziyade evde beslenen ve büyüyen bir köpek sokakta hayatını uzun süre daim ettiremez.

 

Tarama işlemi köpek sağlığı için oldukça önemli bir diğer unsurdur. Haftada en azından 2 3 defa tarama işlemi hem tüy sağlığı hem de bedensel sağlık için oldukça önemlidir. Yıkama işlemi ise özel şampuanlar dışında başka bir losyon veyahut sabun ile gerçekleştirilmemelidir. Eğer ki tıraş gerektirecek uzun tüyler mevcut ise bu işlem de köpeğin kendini güvende rahat hissedebileceği ortamda canı yakılmadan yapılmalıdır.

 

Ayrıca köpekler ev içinde olsa dahi saatlerce yalnız bırakılmamalıdırlar. Dostlarımızı yalnız bırakmamalıyız. Köpeklerin en büyük korkusu evden onsuz çıktığınızda tekrar geri gelmeyeceğinizdir.

StanIey Coren

Yorum Yaz