Kediler etçildirler. Ne besleyeceğinizi düşünürken aklınızda tutmanız gereken en önemli şey budur.

ASPCA'nın New York'taki Bergh Anma Hayvan Hastanesi Başkan Yardımcısı L.Murray, "Kediler ... bizlerden ve köpeklerden farklı" diyor. "Beslenmeye gelince, bunlar çok esnek değildir ve sahipler bunu anlamalıdır."

Sahiplerinin ne yemesi gerektiğine kıyasla, kedilerin protein ve yağ için çok fazla et yemesi gerekir. Bilimsel bir makalede " Eğer kediler gibi et ağırlıklı beslenseydik, 20 yaşına gelmeden ölürdük."

Sahiplerinin, kedilerini köpekleri tedavi ettikleri şekilde tedavi etmeleri nadir değildir, çünkü bu durum çeşitli yiyecekleri yiyebilir ve sağlıklı kalabilirler.

Kedilerimize asla yedirmememiz  gereken besinler;


Türkiyede yapılan bir çalışmaya göre kedilerimizi genel olarak karbonhidrat ağırlıklı beslediğimiz için oboziteye davetiye çıkarıyoruz. Kültür olarak zaten karbonhidrat ağırlıklı beslenen bizler, aynı şekilde evcil

alışkanlıklarını kendi yemek düzenimize göre şekillendiriyoruz.Kedinizin ağız tadına göre seçebileceğiniz besinler

Bir kedi maması seçerken, öncelikle etiketin (AAFCO) veya Gıda ve Tarımcılık Bakanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olduğunu belirttiğinden emin olun. Bu, besinlerin kedinizin en azından beslenme gereksinimlerini en azından karşılamasını sağlar.

Standart bir tanımlamaya sahip olmayan "gurme", "premium", "süper premium" ve "doğal" terimlerini yoksayabilirsiniz.

Veterinize kediniz için ne tür bir yiyecek (ıslak veya kuru mama) önerirsiniz diye sorabilirsiniz?

Seçiminizi yaptıktan sonra, kedinizin tat testi yapmasına izin verin. Kediniz gıdayı seviyorsa ve sonrasında gastrointestinal rahatsızlıkları (ishal gibi) yoksa, iyi seçtiniz demektir.

Ancak, kediniz gıdayı beğenmezse, seçenek sunmaya hazır olmalısınız. Uzmanlar diyorki, kediler genellikle sevmedikleri bir şey yemeden açlık grevine başlayabilir ve bu grev çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

"Yemek yemeyen bir kedi karaciğer yetmezliği çekebilir ve ölümcül hasta olabilir" diyor. "Kendilerini büyük sıkıntıya sokabilirler."

Bir gıdadan diğerine geçiş yapmanız gerekiyorsa, yeni yiyecekleri yavaş yavaş, haftada bir kere ve küçük miktarlarda kullanın. Bu, kedinizin yeni yiyecekleri tamamen reddetmesini önlemeye yardımcı olur ve kedi yavrusu midenizi rahatsız etme riskini azaltır.

Petshopzoo Editörü