Tıpkı insanlar gibi, köpeklerimizde yiyecek içecekleri sever. Ve aynen bizlerde olduğu gibi abartabilir ve gereğinden fazla kalori alabilirler.

Davis Üniversitesi Kaliforniya Üniversitesi'nden klinik veteriner Dr. La Pierce, "Dikkat edilmediği takdirde, köpekleriniz gereğinden çok daha fazla kalori yüklemesi yapabilir" diyor.

Pierce, "İnsanlara köpeklerinin sağlık geçmişi ve diyetiyle ilgili ayrıntıları soruluncaya kadar; sık sık yürüyüşe çıkarıp aldıkları kalorileri yakması için onları günde 3-4 kez serbest bırakmaları gerektiğini anlayamıyor" diyor.

Tüm ırktan yetişkinler için genel tavsiye, günde iki kez beslenmesidir. "Tabii ki köpekler büyüdükçe," bu oranı köpeğinizin beslenme alışkanlığına göre siz belirlemelisiniz, bazı köpekler günde iki kereden fazla yemek isteyebiliyorlar.


Atıştırmaların oranı

İçecekler ve atıştırmalıklar sadece bir köpeğin günlük kalorilerinin'unu oluşturmalıdır.  Köpeğinizin hoşlandığı atıştırmalıklar için, kilosuna ve kendisinin ne kadar aktif olduğuna göre bir düzenleme yapabilir, bu konuda
veterinerinizden mutlak süretle tavsiye almayı unutmayınız.

Ancak unutulmamalıdırki; köpekler sımartılmayı severler. Aşırıya kaçmamak şartı ile bu tür besinleri kullanabilirsiniz. Bu evcil hayvanınızla bağlantının bir yoludur ve bu iyi bir şeydir.

Bir kaseye yiyecek koyup köpeğe bırakmak doğru bir davranış mı?

İstediğinde yemek yemesi için bir köpek için yemek bırakmak serbest besleme olarak adlandırılır. Çoğu uzman, ona çeşitli nedenlerden dolayı önermektedir.
 
Pierce e göre, "Özellikle bir köpek yavrusuyla çalışmaya başladığınızda," yemek zamanlamasına göre beslemenizi öneririz "diyor. Bu, her gün aynı saatlerde köpek beslenmesi ve gıdayı sadece 20 dakika kadar bırakması anlamına geliyor. Öyleyse kaseden köpek yiyip yenmemeye çalışın.
 
Öncel, bir yemek programına göre, yemek koyduğunuzda yemek yemenin vakti geldiğini bir köpek öğretir. "Köpeğinizin yemeğini yemeden önce alırsanız, sonraki beslemede yemeyeceğinden emin olabilirsiniz."
 
Yemek programının ev çöküşünü (tuvalet) de kolaylaştırdığını söyledi. "Dışarıda tuvalete gitmek için bir köpek eğitirken" diyor, "köpek ne zaman gitmesi gerektiğini anlamana yardımcı olur" diyor. Tipik olarak, bir köpek yavrusu yedikten 20-30 dakika sonra gitmelidir. "Köpeğin ne zaman yediğini biliyorsan, onu ne zaman çıkartacağını bileceksiniz,"  "Bu onun başarılı olmasını kolaylaştırıyor."
 
Serbest beslenme ile ilgili bir diğer problem, obezite ile ilişkili sağlık sorunlarına yol açabilmesidir. "Bazı yetişkin köpekler,"  "yemekleri bütün gün dışarıda tutabilir ve yiyecekleri ölçüp bırakırsanız ne yapacağınızı bilseniz de bırakabilirsiniz, ancak diğer köpekler de" Yemek yemeyi bırakıyorlar ve birçok mülk sahibi gün boyunca kâseyi ölçmüyor ve hatta tekrar dolduruyor, köpeklerinin ne kadar yiyecek yediğini bilmiyorlar "dedi.
 
Petshop Zoo Editörü