Köpeklerin Asla Yememeleri Gereken Besinler!

  Köpekler için tehlikeli besinler;

   Bu kocaman kahverengi gözlere ve sevimli köpek sırıtmasına kim karşı koyabilir ki? Masadaki tabağınızdan biraz ödül verebilirsiniz peki bazen çok da dikkat etmeden yaptığımız bu refleks gerçekten köpeğinize zarar verebilir mi? Bu köpeğinize ne verdiğiniz ve içeriğinde ne olduğuna bağlı. Tatlandırıcı ksilitol içeriyorsa, köpeğinize gerçek problemler çıkabilir. Aslında, köpeklerin yememesi gereken bir sürü insan yiyeceği var. Ve bunlar, sadece kilo alması ile alakalı değildir. Bazı gıdalar köpekler için tamamen tehlikelidir - ve bu yaygın gıdalardan bazıları sizi gerçekten şaşırtabilir.

   KÖPEĞİNİZ İÇİN ZARARLI BESİN VE YİYECEKLER NELERDİR?

    KSILITOL
    Şeker, sakız, diş macunu, pişmiş ürünler ve bazı diyet gıdaları ksilitol ile tatlandırılır. Köpeğinizin kan şekerinin düşmesine ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Erken belirtiler kusma, uyuşukluk ve koordinasyon sorunlarını       içerir. Sonunda köpeğiniz nöbet geçirmiş olabilir. Karaciğer yetmezliği sadece birkaç gün içinde gerçekleşebilir.

    AVAKADO
   Örneğin Avokado'larda "persin" diye bir şey var. Alerjik olmayan insanlar için sorun yoktur. Fakat çoğu köpek için oldukça zehirli olabilir. Evde avokado yetiştirirsen, köpeğini bitkilerden uzak tut. Avakado yaprakları, tohumları ve kabuğu ile meyvesi persin içermektedir.

ALKOL
Alkol, insanlar üzerinde sahip olduğu etkiler kadar bir köpeğin karaciğeri ve beyinde de aynı etkiye sahiptir. Ancak köpeğinize zarar vermek çok daha az bir dahi yeterlidir. Biraz bira, likör, şarap ya da alkollü yiyecekler çok kötü sonuçlar doğurabilir. Kusma, ishal, koordinasyon sorunları, solunum sorunları, komaya, hatta ölüme neden olabilir. Ve köpeğiniz ne kadar küçük olursa o kadar kötü olabilir.

SOĞAN VE SARIMSAK

Soğan ve sarımsağı köpeklerinizden uzak tutun - pudra, çiğ, pişmiş veya kurutulmuş farketmiyor. Alyuvarlarını öldürebilirler ve anemi oluşturabilirler. Bazı bebek mamalarında soğan tozu var. Nadir bulunan küçük bir doz muhtemelen kabul edilebilir. Ancak çok yemek zehirlenmeye neden olabilir. Zayıflık, kusma ve nefes alma sorunları gibi belirtiler gösterirse acil olarak veterinerinize başvurun.

Kahve, Çay ve diğer Kafein Türleri


Köpeğinizin enerjik olmasını istiyorsanız ona oyuncakları ile ilginizi verin. Kafein ölümcül olabilir. Kahve ve çay, fasulye ve sebzeler için bile dikkat edin. Köpeğinizi kakao, çikolata, kola ve enerji içeceklerinden uzak tutun. Kafein bazı soğuk algınlığı ilaçları ve ağrı kesicilerinde. Köpeğinizin yanlışlıkla kafein aldığını mı düşünüyorsunuz? Huzursuzluk, hızlı solunum ve kas titreme belirtileri gösteriyorsa gecikmeden veterinerinize başvurun.

Üzüm ve Kuru Üzüm Türleri

Üzüm ve kuru üzüm köpeklerde böbrek yetmezliğine neden olabilir. Ve sadece az miktarda dahi alınsa bir köpek hasta olabilir. Kusma ve tekrar tekrar etmesi bir işarettir. Bir gün boyunca, köpeğiniz halsiz ve depresif olabilir.

Süt ve Diğer Süt Ürünleri
Sıcak bir günde, dondurmanınızı köpeğinizle paylaşmak size cazip gelebilir. Bunun yerine, ona bir buz küpü verin. Süt ve süt bazlı ürünler, köpeğiniz için ishal ve diğer sindirim problemlerine neden olabilir. Ayrıca gıda allerjilerini tetikleyebilirler, ki bu da kaşınmasına neden olabilir.

Makademya Fıstığı

Köpeğinizi Makedamya fıstığı ve makedamya fıstığı bulunan gıdalardan uzak tutun. Altı adet çiğ veya kavrulmuş macadamia fıstığı bir köpeği hasta edebilir. Sırt bacaklarında kas titremesi, kusma, yüksek sıcaklık ve güçsüzlük gibi belirtilere dikkat edin. Çikolata fıstığı ile yemek yemek semptomları daha da kötüleştirebilir, belki ölümle sonuçlanabilir.

Çikolata

Çoğu kişi çikolatanın köpekler için kötü olduğunu bilir. Çikolata problemi teobromin isimli maddeden kaynaklanmaktadır. Her çeşit çikolata, hatta beyaz çikolata içinde bulunmaktadır. En tehlikeli türler koyu renkli çikolata ve şekersiz çikolata. Çikolata yiyen bir köpek kusma ve ishal görülebilir. Ayrıca kalp problemlerine, titreme, nöbet ve ölüme neden olabilir.

Yağ Sıyrıkları ve Kemikleri

Etten kesilmiş yağ, hem pişmiş hem de pişmemiş olarak köpeklerde pankreatit oluşturabilir. Ve, bir köpeğe bir kemik vermek doğal görünse de, ardından sıkıntı görülebilir. Kemikler köpek sindirim sistemini parçalayabilir, bloke edebilir veya kesikler oluşturabilir.

Cennet Elması, Şeftali ve Erikler

Bu meyvelerle ilgili sorun, tohum veya çukurlardır. Cennet Elmasından alınan tohumlar bir köpeğin ince bağırsağında sorunlara neden olabilir. Ayrıca bağırsaklarını tıkayabilirler. Bir köpek bir şeftali veya erik yerse de olabilir. Şeftali ve erikler de insanlara ve köpeklere zehirli olan siyanür de vardır. İnsanlar onları yememesi gerektiğini bilirler. Köpekler yapamazlar.

Çiğ Yumurtalar
Bazı insanlar köpeklerine pişmemiş yumurta içeren "çiğ diyet" verirler. Ancak büyük veteriner tıbbi dernekleri bunun iyi bir fikir olmadığını düşünüyorlar. Salmonella veya E. coli gibi bakterilerden gıda zehirlenmesi ihtimali var. Sorularınız varsa veterinerinize danışın.

Çiğ Et ve Balık
Çiğ yumurta gibi çiğ et ve balıklar gıda zehirlenmesine neden olan bakterilere sahip olabilirler. Somon, alabalık, gölgelik veya mersin balığı gibi bazı balıklarda "balık hastalığı" veya "somon zehirlenmesi hastalığına" neden olan bir parazit olabilir. Tedavi edilebilir, ancak hemen yardım alın. İlk belirtiler kusma, ateş ve büyük lenf nodlarıdır. Paraziti öldürmek için balıkları tamamen pişirin.

Tuz
Köpeğinizle cips veya simit gibi tuzlu gıdaları paylaşmak iyi bir fikir değildir. Çok fazla tuz tüketirse köpeğiniz ciddi susuz kalabilir. Bu yangın hidrantına çok fazla yolculuk demektir ve sodyum iyonu zehirlenmesine neden olabilir. Çok fazla tuz belirtisi kusma, ishal, depresyon, titreme, yüksek sıcaklık ve nöbetler içerir. Hatta ölüme neden olabilir.

Şekerli Gıdalar ve İçecekler
Çok fazla şeker köpeklere aynı şeyi insanların yaptığı gibi yapabilir. Köpeğiniz kilolu olabilir ve dişleriyle ilgili sorunlara neden olabilir. Diyabete bile yol açabilir.

Hamur Mayası
Fırında pişirmeden önce ekmek hamurunun kabarması gerekiyor. Ve bu olmadan köpeğiniz yerse karnında tam olarak bunu yapardı. İçinde şiştiğinde, hamur köpeğinizin karnını gerginleştirebilir ve çok acı çekebilir. Ayrıca maya, hamuru yükseltmek için fermentize ettiğinde alkol zehirlenmesine neden olabilecek alkol de yapar.

Tıbbi İlaçlarınız

Onları çok hasta yapabilir. Tıpkı çocuklarınız için yaptığınız gibi, tüm ilaçları köpeğinizin ulaşabileceği yerden uzak tutun. Ve, veterineri size söylemediği sürece asla köpeğe reçetesiz ilaç vermeyin. Asetaminofen veya ibuprofen gibi muhteviyat ağrı kesicilerde ve soğuk tıpta sık görülür. Ve köpekleri için ölümcül olabilirler.

Mutfak Kiler: Köpeğinize İzin Vermeyin
Çoğu zaman mutfak raflarında bulunan birçok şey köpeğinize zarar verebilir. Pişirme tozu ve kabartma tozu hem çok toksiktir. Hurma ağacı ve diğer baharatlar da öyle. Yiyecekleri köpeğinizin erişemeyeceği kadar yüksek tutun ve kap kapılarını kapalı tutun.

Köpekler Yiyebilirler
Veterinerinizden kaliteli bir köpek maması önermesini istemek suretiyle köpeğinizin sağlıklı, dengeli bir beslenme programına sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu bazen köpeğinize insanların yediği yemek veremeyeceğiniz anlamına gelmez. Sadece biraz veriniz. Gıdaların, saf, yağlı veya yoğun tecrübeli olarak pişirildiğinden emin olun. İşte bazı fikirler.

Güvenli: Yağsız Etler
Çoğu köpek için, iyi pişmiş yağsız et gayet iyidir. Tavuk üzerindeki cilt de dahil olmak üzere görünür olan tüm yağları alın. Köpeğinize vermeden önce ette hiçbir kemik olmadığından emin olun.

Güvenli: Bazı Taze Meyveler
Elmalar, portakallar, muzlar ve karpuz dilimleri köpek için lezzetli birer yiyeceklerdir. Önce tohumları alın. Tohumlar, saplar ve yapraklar ciddi sorunlara neden olabilir.

Güvenli: Bazı Sebzeler
Köpeğiniz için havuç sopa, yeşil fasulye, salatalık dilimleri veya kabak dilimleri sağlıklı bir aperatif alabilir. Düz bir fırında patates bile iyidir. Köpeğinizin kiler veya bahçenizdeki herhangi bir çiğ patates veya herhangi bir patatesli bitki yemesine izin vermeyin.

Güvenli: Pişirilmiş Beyaz Pirinç ve Makarna
Köpekler, piştikten sonra düz beyaz pirinç veya makarna yiyebilir. Ve, biraz haşlanmış tavuk ile düz beyaz pirinç bir porsiyon bazen mide sorunları yaşıyorsa köpeğinizi daha iyi hissettirebilir.

Uyarı: Bu makale petshop zoo editörü tarafından bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Uygulama yapmadan önce lütfen veterinerinize danışınız!